W ostatnich latach można zaobserwować dynamiczny rozwój branży motoryzacyjnej. Nie tylko znacząco poprawiła się jakość i estetyka pojazdów, ale również wzrosła ich liczba na drogach. Niestety poniekąd sprzyja to wypadkom. Możliwości współczesnych samochodów umożliwiają kierowcom jazdę z większą prędkością, co w połączeniu z niekorzystnymi warunkami pogodowymi czy chwilową nieuwagą może prowadzić do wypadku. Zazwyczaj po takim zdarzeniu konieczna jest naprawa pojazdu – rozwiązaniem problemów jakie to generuje dla osoby poszkodowanej może być auto zastępcze. Jaką stawkę ubezpieczyciel wypłaci za stawkę dobową pojazdu zastępczego?
Normalnym następstwem uszkodzenia lub zniszczenia samochodu jest brak możliwości korzystania z niego w czasie jego naprawy. Nie jest przy tym istotne, do jakich celów poszkodowany używa auta na co dzień – czy jest to prowadzenie działalności gospodarczej czy załatwianie prywatnych spraw związanych z życiem codziennym.
W świetle art. 363 § 1 k.c. w razie uszkodzenia rzeczy w stopniu umożliwiającym przywrócenie jej do stanu poprzedniego, osoba odpowiedzialna za szkodę obowiązana jest zwrócić poszkodowanemu wszelkie celowe i ekonomicznie uzasadnione koszty. Za takie można uznać między innymi koszty związane z najmem pojazdu zastępczego.
Auto zastępcze – czy ubezpieczyciel opłaci najem ?
Zgodnie z orzecznictwem sądów powszechnych
wysokość czynszu najmu ustalana jest przez poszkodowanego z podmiotem
dostarczającym pojazd zamienny w ramach zawieranej umowy o najem pojazdu
zastępczego. Co do zasady poszkodowany może więc, bez żadnej kontroli ze
strony ubezpieczyciela, określić jej główne warunki, w tym – stawkę czynszu za
jedną dobę najmu.
Warto przy tym zauważyć, że poszkodowany nie ma obowiązku szukania najtańszego sposobu naprawienia szkody, czy nawet odpowiadającego ściśle dokładnie średniej matematycznej występujących na danym rynku stawek. Powinien natomiast znaleźć sposób, który w danych realiach rynkowych będzie typowy, dopuszczalny, występujący na lokalnym rynku wynajmu podobnych pojazdów i przez to niezawyżony.
Oznacza to, że poszkodowany nie może wzbogacić w stosunku do stanu sprzed szkody. Odszkodowanie przyznane w oparciu o zawyżone stawki przekracza w istocie wysokość realnej szkody. Innymi słowy ubezpieczyciel może zakwestionować opłacenie najmu auta zastępczego, jeśli było ono klasy wyższej niż to, z którego na co dzień korzysta osoba poszkodowana.
Warto jednak zauważyć, że informacja pozyskana od ubezpieczyciela o akceptowanej przez niego stawce dobowej najmu nie może być wyznacznikiem wysokości szkody. Informacja ta nie tylko nie nosi cech „oferty” w rozumieniu kodeksu cywilnego, ale wskazuje tylko na jedną z wielu składowych najmu – cenę. Mimo to w wielu sytuacjach ubezpieczyciel odmawia pokrycia kosztów najmu. Jest to szczególnie trudne dla wypożyczalni czy warsztatów, które udostępniły auto zastępcze, a rozliczenie za jego użytkowanie miało odbyć się bez udziału osoby poszkodowanej. W momencie, gdy ubezpieczyciel odmawia zapłaty za najem podmioty te pozostają bez wynagrodzenia za wykonaną pracę.
Co zrobić jeśli ubezpieczyciel odmawia zapłaty na najem?
Podmioty wynajmujące pojazdy zastępcze mogą starać się o odszkodowanie z tytułu kosztów najmu. Jednak, aby było to możliwe należy skompletować dokumentacją, a wymagane dokumenty to:
umowy najmu pojazdu
oświadczenia poszkodowanego o konieczności najmu
harmonogram naprawy
tabela konkurencyjności zastosowanych stawek
porównanie ofert TU z wypożyczalnią
decyzji ubezpieczyciela
W sporze z ubezpieczycielem warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy nie tylko będą dużym wsparciem, zarówno w postępowaniu polubownym, jak i sądowym. Kancelaria wykorzystując posiadaną wiedzę i doświadczenie, szybko i skutecznie uzyskuje pełne koszty z tytułu najmu pojazdu zastępczego.
Magdalena Rok-Konopa
Adwokat
Komplementariusz w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Rok-Konopa i Wspólnicy sp. k. oraz Dyrektor Zespołu Obsługi Prawnej w Dopłaty Powypadkowe...Czytaj więcej
Czytaj również
12.01.2021
Czytaj więcej
Czym jest Zielona karta?
Prowadząc firmę transportową lub logistyczną wykonującą zlecenia międzynarodowe konieczne jest zapoznanie się z systemem zielonej karty. Czym jest Zielona Karta? W jaki sposób i gdzie można ją wykorzystać? W poniższym
18.12.2020
Czytaj więcej
Szkoda w transporcie zagranicznym
Właściciele i pracownicy firm transportowych muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich może być szkoda w transporcie zagranicznym. W takiej sytuacji sprawcą zdarzenia może być obcokrajowiec. W jaki
11.12.2020
Czytaj więcej
Zaniżone stawki za roboczogodziny za pracę warsztatu
W toku likwidacji szkody po wizycie rzeczoznawcy, który dokonał oględzin uszkodzonego pojazdu oczekujemy na kosztorys naprawy, z którego wynikać będzie całościowy koszt naprawy auta z uwzględnieniem między innymi stawek za
30.11.2020
Czytaj więcej
Zwrot kosztów parkingu
Często zapominamy, że naprawa samochodu po wypadku to nie jedyny koszt, który powinien pokryć ubezpieczyciel. Dochodzą do tego również wydatki związane z holowaniem auta i najmem pojazdu zastępczego, a także
Dowiedz się jaką kwotę uzyskamy bezpośrednio
dla Ciebie!