fbpx

Każdy samochód poruszający się po drodze musi posiadać ważne badania techniczne. Diagności twierdzą, że jego koszt powinien być zwiększony do 200 zł. Będą o to walczyć podczas protestu, który planują na 26 kwietnia 2023r.

Za brak ważnego badania technicznego samochodu przewidywana jest kara w wysokości nawet 3000 zł. Aktualnie za badanie techniczne samochodu osobowego należy zapłacić niecałe 100 zł. Około 60 złotych więcej musimy zapłacić kiedy mowa o samochody z instalacją gazową. Róźnorodnie ceny plasują się w innych pojazdach: motocykle – 62 zł, a ciężarówki – 153 zł.

Pracownicy stacji kontroli pojazdów wskazują, że obecne stawki zostały ustalone w 2004 roku i nie są już adekwatne do obecnej sytuacji rynkowej. Przez wszystkie lata zmieniały się jednak przepisy oraz wzrastały koszty prowadzenia stacji. Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów (PISKP) niejednokrotnie sugerowała, że stawki za badania techniczne powinny wzrosnąć, jednak nic w tej kwestii się nie zmieniło. W związku z tym diagności zapowiadają protest.

warsztat

Od 26 kwietnia Stacje Kontroli Pojazdów nie wykonają badań technicznych  

Prezes Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów Marcin Barankiewicz wspomina, że tym razem pracownicy nie będą protestować na ulicy. Znaczna część stacji kontroli pojazdów w Warszawie zapowiada, że od 26 kwietnia nie będą  przyjmować klientów, którzy będą chcieli wykonać badanie techniczne swojego samochodu. Podobna sytuacja może wystąpić w innych stacjach w całej Polsce. Prezes PISKP podkreśla, że stacje chcą profesjonalnie wykonywać swoje usługi, jednak aktualne ceny nie pokrywają kosztów jakie ponoszą.

Diagności chcą wyższych stawek

W 2022 roku pracownicy stacji kontroli pojazdów apelowali o podniesienie opłaty za przeprowadzenie badania technicznego samochodu osobowego do poziomu około 185 zł. Rok później wnioskowali już o 198 zł. W stosunku do obowiązującej aktualnie stawki, kwota ta powinna wzrosnąć o 100 zł. Specjaliści są zdania, że cena powinna być co roku uaktualniania o aktualną sytuacje ekonomiczną rynku.  

Diagności mają więcej obowiązków

W 2023 roku rozszerzono zakres czynności jakie diagnosta musi wykonać podczas badania samochodu. Poza dotychczasowymi, musi wykonać jeszcze 2 zdjęcia badanego pojazdu, a gdy do życia zostanie powołana Centralna Ewidencja Pojazdów, liczba zdjęć wzrośnie do 5.

Co ważne, w przypadku zgłoszenia się na badanie 30 dni po okresie poprzedniego, będziemy musieli uregulować podwojony rachunek. Z kolei gdy pojawimy się  do 30 dni przed zakończeniem ważności poprzedniego przeglądu, pracownik przedłuży termin ważności kolejnego badania o wskazaną liczbę dni.

Problematyka ceny usług z tytułu badań diagnostycznych od dłuższego już czasu stanowi omawiany problem właścicieli Stacji Kontroli Pojazdów. Wobec galopujących cen materiałów, cen eksploatacyjnych obiektu oraz utrzymania pracowników, cena usługi za badanie diagnostyczne dla samochodu osobowego od roku 2004 ukształtowana jest niezmiennie na poziomie 99 zł. Słusznie więc podnoszona jest konieczność zmiany stawki za usługę, której wynik jest gwarantem bezpieczeństwa szeroko rozumianego ruchu drogowego.

adwokat Magdalena Rok-Konopa

Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Rok-Konopa i Wspólnicy sp. k.

więcej informacji na stronie: MOTO Bankier.pl