fbpx

Nowa technologia w przemyśle motoryzacyjnym daje nadzieję na ulepszenie autonomicznych pojazdów, a także systemów kierowania, które oparte są na zewnętrznych serwerach mających możliwość zdalnego sterowania. Poprzez standard 5 G poruszające się po drogach pojazdy będą się lepiej „komunikować” ze sobą i infrastrukturą drogową, co bezpośrednio przyczyni się do poprawienia bezpieczeństwa.

Sieć 5G w przemyśle motoryzacyjnym

Rozwój sieci 5G to duża nadzieja dla przemysłu motoryzacyjnego. Aktualnie wykorzystywany  jest system 4G, który w wielu przypadkach nie jest wystarczający do mobilnego przekazywania danych, co powoduje, że wiele z nich nadal musi być przekazywanych bezpośrednio w pojeździe. Powoduje to zwiększenie poziomu zużycia energii, co w konsekwencji zmniejsza efektywność działania tego systemu. Przyczynia się to również do opóźnienia połączenia pomiędzy samochodem, a serwerem mającym możliwość zdalnego sterowania pojazdem.

5G

Inżynierowie z Capgemini stworzyli autonomiczny minipojazd, który ma możliwość poruszania się po wymagającym terenie dzięki mini sensorowi łączącemu się w standardzie 5G w jednej, wspólnej sieci. Zbudowany minipojazd oddaje ideę „vehicle-to-everything” oraz ma możliwość komunikowania się z innymi pojazdami i infrastrukturą.

Propozycję nowego rozwiązania komentuje Jacek Bojarski, Delivery Manager z Capgemini Engineering, mówiąc, że technologia 5G otwiera przed przemysłem wiele nowych możliwości. Szczególnie zainteresowane jej rozwojem wykazują takie branże jak produkcyjna, logistyczna czy motoryzacyjna. Dodaje, że wprowadzenie standardu 5G  z pewnością przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa, a także wzrostu funkcjonalności i produktywności.

Specjaliści spekulują kiedy sieć 5G będzie powszechnym rozwiązaniem w przemyśle motoryzacyjnym. Badania inżynierów Capgemini wskazują, że około 40% organizacji działających w ramach licznych gałęzi przemysłu m.in. produkcyjnego, logistycznego czy motoryzacyjnego spodziewają się, że nowa technologia 5G  może na stałe pojawić się w ciągu najbliższych dwóch lat. Duże zainteresowanie tym temat wskazuje, że założenia te są bardzo prawdopodobne.

więcej informacji na stronie www.warsztat.pl