fbpx

Z końcem marca 2023 roku Rada Unii Europejskiej zadecydowała, że od 2035 roku na rynek nie będą wprowadzane samochody emisyjne. W odpowiedzi przychodzą statystyki pokazujące, że W Polsce, przez ostatni rok, rynek używanych samochodów hybrydowych zwiększył się o 41 procent. Dane z AAA AUTO pokazują, że w maju 2023 roku, dostępnych było 3 358 samochodów, czyli o 973 więcej niż w maju 2022 roku. Tej tendencji niewątpliwie przewodzi marka Toyota.

Poszukiwane używane elektryki z małym przebiegiem

Rosnąca liczba dostępnych samochodów elektrycznych na rynku wtórnym odzwierciedla wzrost potrzeby kierowców dotyczącej ograniczania kosztów paliwa oraz zwiększającą się świadomość ekologiczną. Samochody hybrydowe zapewniają doskonałą ekonomię spalania i niską emisję, co czyni je oczywistym wyborem, zwłaszcza dla osób poruszających się głównie w ruchu miejskim. Używane samochody hybrydowe, zwłaszcza te prawie nowe, stanowią atrakcyjną ofertę dla osób, które planują zakup takiego pojazdu. Oferują one nowoczesną technologię z zakresu bezpieczeństwa i komfortu w przystępnej cenie w porównaniu do nowych aut. Karolína Topolová, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO, podkreśliła rosnące zainteresowanie zakupem używanych elektryków o niskim przebiegu, które są tańsze niż auta dostępne na rynku pierwotnym.

kobieta w samochodzie
Japońskie auta dominują na rynku używanych samochodów elektrycznych

Według danych AAA AUTO, średni wiek używanych samochodów elektrycznych oferowanych na rynku wtórnym systematycznie maleje. W ubiegłym roku wynosił on 4,1 lat, a w maju bieżącego roku zmniejszył się do 3,8 lat. Podobnie sytuacja wygląda z przebiegiem pojazdów, który również obniża się. W maju 2022 roku przeciętny przebieg wynosił 61 278 km, podczas gdy przed miesiącem wynosił 59 540 km. Jednocześnie ceny używanych samochodów hybrydowych rosną, co wynika z niższego wieku pojazdów oferowanych na sprzedaż oraz ograniczonej dostępności nowych aut. Przed rokiem średnia cena używanych hybryd wynosiła 95 940 zł, a w maju 2023 roku już sięgnęła 103 875 zł.

Największa liczba ofert sprzedaży na rynku wtórnym dotyczy hybrydowych samochodów marek japońskich. Liderem w tej kategorii jest Toyota, szczególnie jej model Auris. Na drugim miejscu pod względem liczby dostępnych ofert znajduje się Toyota Prius, a na trzecim miejsce plasuje się Toyota Yaris.

Więcej informacji: www.warsztat.pl