Wielu kierowców chcąc dodatkowo ubezpieczyć swój pojazd decyduje się na wykupienie ubezpieczenia autocasco.
W momencie kiedy na samochodzie powstaje szkoda, warunki i sposób jego naprawy będą uzależnione od zapisów OWU i konstrukcji ubezpieczenia AC. Decydując się na zakup polisy, już na etapie podpisywania dokumentów, klient decyduje w jaki sposób jego samochód ma być naprawiony. Do wyboru ma dwie opcje:
- Wariant kosztorysowy – poszkodowany otrzymuje przelew na konto i dokonuje naprawy;
- Wariant warsztatowy (bezgotówkowy) – poszkodowany upoważnia warsztat do naprawy samochodu, a serwis naprawczy rozlicza się z ubezpieczycielem
Naprawa w ASO – kiedy się opłaca?
Zlecenie naprawy warsztatowi to zdecydowanie wygodna forma dla poszkodowanego kierowcy. Istotne jest, że posiadając samochód na gwarancji, likwidacja szkody w ASO pozwoli na jej zachowanie. Co więcej w autoryzowanych serwisach pracują wyszkoleni mechanicy zajmujący się pojazdami danej marki co powoduje, że naprawy dokonywane są przez fachowców danej dziedziny. Warto również zaznaczyć, że w przypadku nowego samochodu, korzystając z opcji ASO, do naprawy pojazdu zostaną wykorzystane oryginalne części.
Likwidacja szkody z OC sprawcy
Kiedy do uszkodzenia pojazdu doszło z winy innego kierującego, poszkodowany ma możliwość naprawy swojego samochodu z OC sprawcy. Należy pamiętać, aby pojazd przekazać w ręce mechaników dopiero po opinii rzeczoznawcy. Określi on czy powstała szkoda kwalifikuje się jako szkoda częściowa czy szkoda całkowita. Stwierdzona szkoda częściowa umożliwia naprawę pojazdu w wariancie kosztorysowym lub bezgotówkowym. W przypadku szkody całkowitej (kiedy koszt likwidacji szkody przewyższa wartość samochodu) – ubezpieczyciel wypłaca na konto poszkodowanego odszkodowanie.
Z uwagi na powyższe, widoczna jest znacząca różnica pomiędzy likwidacją szkody z polisy OC a AC. Ubezpieczenie OC daje możliwość wyboru sposobu naprawy po kolizji lub wypadku, natomiast decydując się na zawarcie polisy AC, decyzję o likwidacji szkody kierowca podejmuje podczas zawierania ubezpieczenia. Wspólnym elementem w obu polisach jest wypłata odszkodowania przez ubezpieczyciela w przypadku stwierdzenia szkody całkowitej.
Zalety likwidacji szkody z OC sprawcy w ASO
Poszkodowany w wyniku kolizji czy wypadku ma prawo do pokrycia kosztów z OC pojazdu sprawy. Poza naprawą samochodu, ma również prawo do odholowania samochodu lub zwrotu kosztów jego holowania, a także uzyskania samochodu zastępczego. Dodatkowo może ubiegać się o odszkodowanie za utratę wartości handlowej swojego auta. Wybierając opcję naprawy samochodu w autoryzowanym serwisie, poszkodowany nie bierze udziału w wycenie kosztów naprawy, a wszelkimi formalnościami z ubezpieczycielem zajmuje się warsztat. Co więcej gwarantuje obsługę wyspecjalizowanych mechaników, którzy do naprawy wykorzystują oryginalne części danej marki.
Więcej informacji znajduje się tutaj.