fbpx

Dotychczas kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B mogli prowadzić pojazdy, których maksymalna masa nie przekraczała 3,5 t. W nowej ustawie o kierujących pojazdami pojawi się zapis dotyczący zmiany maksymalnej masy na 4,25 t. Jaki warunek trzeba spełnić?

Samochody elektryczne są za ciężkie

Zapis o zwiększeniu maksymalnej masy całkowitej dotyczy samochodów posiadających napędy elektryczne. Baterie montowane w tych pojazdach są coraz cięższe co powoduje, że samochody zbliżały się do maksymalnego limitu wagowego. Baterie niezbędne do produkcji „elektryków” potrafią ważyć około 300 kg. Jest to trzykrotna wartość wagi silnika spalinowego, którego masa oscyluje w granicach 100 kg. Różnica jest zauważalna, a co istotne, bywają również baterie, których waga przekracza wspomniane 300 kg. Przykładowo, bateria stosowana przy produkcji tesli model s waży ponad 500 kg!

Nie trudno obliczyć, że niektóre modele samochodów elektrycznych były bliskie lub przekraczały dopuszczalną masę 3,5 ton. Jest to m.in. bmw i7 – jego masa całkowita to około 3,25 t, czyli tylko 250 kg mniej niż aktualny limit dla kierowców posiadających prawo jazdy kategorii B.

samochód elektryczny
Nowa technologia wymusza zmianę przepisów

Zmiany na rynku motoryzacyjnym i wciąż udoskonalane modele nowych samochodów poniekąd wymuszają zmianę przepisów. W przypadku pozostania przy aktualnych limitach, kierowcy poruszający się samochodami elektrycznymi prawdopodobnie straciliby uprawnienia do kierowania nimi. W chwili obecnej prowadzenie pojazdu który swoją masą całkowitą przekracza 3,5 t przez kierowcę z prawem jazdy kategorii B jest niezgodne z prawem. Grozi za to mandat w wysokości nawet 1500 zł, a także zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

więcej informacji na stornie: MOTO bankier.pl