fbpx

Polscy kierowcy masowo kierują się do wydziałów komunikacji. Ze sprawozdania Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego wynika, że tylko w marcu 2023 roku zarejestrowano 49 460 samochodów osobowych. W stosunku do ubiegłego roku nastąpił wzrost o 25 proc., co przyczyniło się do najwyższego wyniku, który został zanotowany od grudnia 2020 r.

Najpopularniejsze modele samochodów dla firm

W ubiegłym miesiącu w wydziale komunikacji najczęściej można było spotkać właścicieli firm. Do Centralnej Ewidencji Pojazdów przybyło 35 608 samochodów osobowych zarejestrowanych na cele działalności gospodarczej. To o 28 proc. więcej niż rok temu i o 32,6 proc. więcej niż w lutym.

W rekordowym miesiącu firmy najchętniej wybierały modele:

  • toyota corolla – 1581 szt.,
  • skoda octavia – 1455 szt.
  • oraz toyota yaris cross – 1012 szt.

Wskazane modele odnotowują wzrost procentowy w stosunku do wcześniejszych miesięcy w przeciwieństwie do toyoty yaris. Nowych samochodów tego modelu zarejestrowano  1244 szt., jednak to o 13,2 proc. mniej niż w lutym.

kluczyki samochodowe
Na rynku dominują SUV-y i crossovery

Klienci indywidualni w marcu zarejestrowali 13 852 nowych samochodów, to o 18 proc. więcej niż w lutym oraz rok wcześniej. Podobnie jak w lutym, największym zainteresowaniem  cieszyły się medele yaris cross, których zarejestrowano 847 szt. i jego klasyczny odpowiednik – 581 szt. Na trzecim miejscu znalazła się dacia duster w ilości 561 nowych rejestracji.

Coraz popularniejsze stają się crossovery i SUV-y. Osiem na dziesięć najczęściej rejestrowanych samochodów to właśnie modele tego typu.

„Elektryki” stają się coraz bardziej popularne

Polscy kierowcy wciąż żywią duże zainteresowanie samochodami elektrycznymi. W ostatnim czasie zarejestrowano ich 1,9 tys. Stanowi to o 46 proc. więcej niż aut z instalacją LPG – tych w marcu przybyło 1,3 tys. szt.

Rynek motoryzacyjny w zakresie zakupu pojazdów oraz rejestracji nowych samochodów odbija się po przestojach związanych z pandemią i wojną u wschodnich sąsiadów. Co ciekawe, coraz więcej rejestruje się w Polsce pojazdów w pełni elektrycznych. Powyższej koniunkturze sprzyjać będą zapewne decyzje Rady Unii Europejskiej w zakresie zakazu wprowadzania do obrotu sprzedaży pojazdów emisyjnych.

adwokat Magdalena Rok-Konopa

Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Rok-Konopa i Wspólnicy sp. k.

więcej informacji na stronie: MOTO Bankier.pl