fbpx

Warsztaty i serwisy specjalizujące się w naprawach powypadkowych często mają problem z uzyskaniem od ubezpieczyciela pełnego wynagrodzenia należnego im za wykonaną pracę. Dotyczy to nie tylko przywrócenia auta do stanu z przed wypadku. Są to również koszty najmu samochodu zastępczego czy parkingu. Likwidacja szkody to często skomplikowany proces, dlatego warto wiedzieć za co powinien zapłacić ubezpieczyciel.

[btn-cta]

Naprawa pojazdu a likwidacja szkody

Niedopłaty do faktur warsztatowych wystawionych w związku z naprawą samochodu po wypadku to problem, z którym często muszą mierzyć się warsztaty. Jeśli poszkodowany (właściciel samochodu) decyduje się na metodę warsztatową to właśnie na serwis spada obowiązek rozliczenia się z ubezpieczycielem.

Niestety zaniżanie kosztorysów to bardzo popularne zjawisko. Prowadzi ono do nieuprawnionego obniżenia wartości części zamiennych oraz korekty obowiązującej w warsztacie stawki roboczogodziny. Tym samym pojawia się niedopłata do odszkodowania. Dlatego jednym z najważniejszych elementów w procesie uzyskiwania dopłaty do faktury wystawionej przez warsztat w ramach wzajemnych rozliczeń z ubezpieczycielem jest profesjonalna i rzetelna kalkulacja naprawy (kosztorys). Pomocne może uzyskanie certyfikatu jakościowego TÜV NORD, a także określenie rzeczywistej kosztowej stawki roboczogodziny warsztatu.

Zwrot kosztów holowania

Zaniżanie stawki roboczogodziny czy wyliczenia na podstawie cen części nieoryginalnych to nie jedyne działania, które podejmują ubezpieczyciele, aby zaniżyć wypłatę odszkodowania, a tym samym wynagrodzenia warsztatu. Towarzystwa ubezpieczeniowe odmawiają również zwrotu kosztów holowania samochodu czy opłacenia parkingu, na którym auto czekało na wycenę rzeczoznawcy.

samochód niedopłata do faktury

W przypadku holowania ubezpieczyciel w toku likwidacji szkody wymaga od poszkodowanego, aby ten był rozeznany w stawkach za holowanie. Ponadto powinien sprawdzić możliwość zamówienia holownika w najbliższej okolicy warsztatu, do którego ma trafić auto. Kwestionowana jest również wartość rachunku za usługę. Ostatecznie zwykle konsekwencje takiej postawy ubezpieczyciela ponosi podmiot wykonujący usługę holowania.

Warto wiedzieć, że koszt holowania można odzyskać w całości, zarówno w przypadku szkód częściowych, jak i całkowitych. Wymaga to jednak skrupulatnego przygotowania dokumentacji, a niekiedy skierowania sprawy do sądu.

oferta pomoc dla warsztatu

Likwidacja szkody to skomplikowany proces, dlatego warto powierzyć swoją sprawę profesjonalistom. Będą oni dużym wsparciem na każdym etapie postępowania. Ponadto wykorzystując posiadaną wiedzę i doświadczenie, szybko i skutecznie uzyskają pełne wynagrodzenie należne warsztatowi. Mogą również pomóc w zakresie weryfikacji i ujednolicenia dokumentacji szkodowej stosowanej w warsztacie.