Pojazd specjalny a wypadek

26 października 2020


Pojazd specjalny a wypadek

W zdecydowanej większości w wypadkach czy kolizji drogowych biorą udział samochody osobowe lub ciężarowe. Niekiedy jednak dochodzi do zdarzenia, którego uczestnikiem jest pojazd specjalny. Czym jest pojazd specjalny? Co warto wiedzieć jeśli doszło do wypadku z udziałem pojazdu specjalnego?

Sprawdź, jak możemy Ci pomóc!

Czym jest pojazd specjalny?

Za pojazd specjalny uznaje się samochód lub przyczepę, którego zadaniem jest pełnienie określonej, specjalnej funkcji. Takim pojazdem jest między innymi autobus czy karetka pogotowia, których przeznaczenie wymusza dostosowanie nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia.

Oprócz wcześniej wspomnianych do pojazdów specjalnych można zaliczyć między innymi:

 • koparki,
 • maszyny rolnicze,
 • pojazdy służb energetycznych i telekomunikacyjnych,
 • pojazdy służb mundurowych.

Jak przebiega likwidacja szkody?

Likwidacja szkody w przypadku zdarzeń z pojazdami specjalnymi przebiega nieco inaczej niż ma to miejsce w przypadku zwykłych szkód komunikacyjnych. Jest niezwykle istotne z punktu widzenia właściciela danej maszyny czy pojazdu.

Nie wszystkie szkody mają miejsce na skutek, np. zderzenia samochodów, dlatego w przypadku pojazdów specjalnych szczególnie istotne są okoliczności zdarzenia oraz posiadana funkcjonalność.

Odszkodowanie a pojazd specjalny

Odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela w związku z rekompensatą szkody w pojeździe specjalnym powinno obejmować nie tylko koszty związane z naprawą, ale również utratę wartości handlowej pojazdu czyli różnicę w wycenie pojazdu przed i po wypadku.

To nie jedyne, na co powinien zwrócić uwagę właściciel pojazdu specjalnego, np. jeśli doszło do wypadku autobusu. Równie istotne jest poprawne sporządzenie kosztorysu, który powinien obejmować pełen zakres napraw i użytych części, które umożliwią przywrócenie pojazdu do stanu z przed wypadku. Specyfika działań podjętych przez warsztat czy serwis naprawczy w takim przypadku znacznie odbiega od szkód komunikacyjnych w pojazdach osobowych.

W pierwszej kolejności należy skupić się na przygotowaniu dokumentacji szkodowej, do której można zaliczyć:

 • zgłoszenie szkody
 • specyfikacje pojazdu
 • zdjęcia uszkodzeń,
 • kalkulacje naprawy,
 • faktury vat,
 • ocenę techniczna ubezpieczyciela,
 • decyzję płatniczej.

Następnie można skorzystać z możliwości polubownego zakończenia sporu poprzez złożenie odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Niestety zazwyczaj okazuje się być ono bezskuteczne lub towarzystwo ubezpieczeniowe zgadza się na wypłatę jedynie części świadczeń należnych poszkodowanemu.

pojazd specjalny

Rozwiązaniem może być skorzystanie z pomocy ekspertów, którzy skutecznie wyegzekwują od ubezpieczyciela wypłatę wszystkich świadczeń należnych poszkodowanemu.

Magdalena Rok-Konopa
Magdalena Rok-Konopa

Adwokat

Komplementariusz w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Rok-Konopa i Wspólnicy sp. k. oraz Dyrektor Zespołu Obsługi Prawnej w Dopłaty Powypadkowe...Czytaj więcej

Czytaj również


12.01.2021
Czytaj więcej

Czym jest Zielona karta?

Prowadząc firmę transportową lub logistyczną wykonującą zlecenia międzynarodowe konieczne jest zapoznanie się z systemem zielonej karty. Czym jest Zielona Karta? W jaki sposób i gdzie można ją wykorzystać? W poniższym

18.12.2020
Szkoda w transporcie zagranicznym
Czytaj więcej

Szkoda w transporcie zagranicznym

Właściciele i pracownicy firm transportowych muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich może być szkoda w transporcie zagranicznym. W takiej sytuacji sprawcą zdarzenia może być obcokrajowiec. W jaki 

11.12.2020
Czytaj więcej

Zaniżone stawki za roboczogodziny za pracę warsztatu

W toku likwidacji szkody po wizycie rzeczoznawcy, który dokonał oględzin uszkodzonego pojazdu oczekujemy na kosztorys naprawy, z którego wynikać będzie całościowy koszt naprawy auta z uwzględnieniem między innymi stawek za

30.11.2020
parking-zwrot-kosztów
Czytaj więcej

Zwrot kosztów parkingu

Często zapominamy, że naprawa samochodu po wypadku to nie jedyny koszt, który powinien pokryć ubezpieczyciel. Dochodzą do tego również wydatki związane z holowaniem auta i najmem pojazdu zastępczego, a także

Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
Rok-Konopa i Wspólnicy sp.k.

Al. Wiśniowa 47,
53-126 Wrocław

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
KRS: 0000822572 NIP: 8992874455 Regon: 385292375

kancelaria@rokkonopa.pl

733 371 873

Skontaktuj się z nami

Dołącz do nas

#mocnagrupa

Grupa Kapitałowa