Szkoda parkingowa – czy oddalenie się z miejsca zdarzenia jest już ucieczką uprawniającą ubezpieczyciela do regresu?
17 czerwca 2020
Sprawca kolizji posiadający obowiązkowe ubezpieczenie OC w przypadku wyrządzenia szkody w innym pojeździe, powinien przekazać poszkodowanemu dane swojej polisy OC. Jest to konieczne do przeprowadzenia procesu likwidacji szkody – naprawa uszkodzonego pojazdu opłacana jest z polisy sprawcy zdarzenia. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ubezpieczyciel ma prawo wystąpić z regresem wypłaconej poszkodowanemu kwoty odszkodowania. Co to jest regres? Jak postąpić, aby go uniknąć w przypadku, gdy przydarzyła się nam szkoda parkingowa?
Regres to roszczenie przysługujące ubezpieczycielowi w pewnych ściśle określonych sytuacjach. Na jego podstawie możliwe jest dochodzenie od sprawcy wypadku lub kolizji zwrotu części lub całości odszkodowania wypłaconego poszkodowanemu.
Kiedy ubezpieczyciel może wystąpić z regresem?
Prawo ubezpieczyciela opisane powyżej reguluje art. 43 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Na jego podstawie ubezpieczyciel może domagać się zwrotu wypłaconego odszkodowania, gdy sprawca:
wyrządził szkodę umyślnie, był pod wpływem alkoholu lub po użyciu środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii;
wszedł w posiadanie pojazdu na skutek popełnienia przestępstwa;
nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym;
zbiegł z miejsca zdarzenia.
Ostatnia z wymienionych okoliczności nastręcza problemów interpretacyjnych w przypadku, gdy ma miejsce szkoda parkingowa.
Szkoda parkingowa – co należy zrobić?
Kierowcy, z których winy doszło do szkody parkingowej zazwyczaj zastanawiają się czy po zarysowaniu sąsiedniego auta należy czekać na jego kierowcę, czy wystarczające będzie pozostawienie karteczki z numerem telefonu. Które rozwiązanie pozwoli uniknąć regresu?
Analizy postępowań regresowych ubezpieczycieli dokonał Rzecznik Finansowy wskazując za Sądem Najwyższym. W jego ocenie nie każde oddalenie się z miejsca zdarzenia kwalifikowane będzie jako ucieczka.
Przede wszystkim sprawca musi mieć świadomość wyrządzenia szkody. Jej brak wyklucza możliwość przypisania zamiaru uniknięcia odpowiedzialności. Ponadto, oddalenie się z miejsca zdarzenia musi być w pełni celowe. Na przykład, gdy sprawca ogląda uszkodzenia pojazdu poszkodowanego, a następnie pośpiesznie odjeżdża.
Niestety pozostawienie karteczki za wycieraczką z uwagi na warunki atmosferyczne lub możliwość dostępu do niej przez każdego nie może być uznane za dochowanie należytej staranności.
Dlatego właściwym postępowaniem w przypadku szkody parkingowej jest odnalezienie pracownika ochrony sklepu bądź obiektu sąsiadującego i poproszenie o wezwanie kierowcy uszkodzonego pojazdu. Nie tylko zapewni to kontakt z poszkodowanym, ale także pozwoli zgromadzić materiał dowodowy na wypadek roszczenia ubezpieczyciela.
Pełna Analiza Rzecznika Finansowego dostępna TUTAJ
Magdalena Rok-Konopa
Adwokat
Komplementariusz w Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Rok-Konopa i Wspólnicy sp. k. oraz Dyrektor Zespołu Obsługi Prawnej w Dopłaty Powypadkowe...Czytaj więcej
Czytaj również
12.01.2021
Czytaj więcej
Czym jest Zielona karta?
Prowadząc firmę transportową lub logistyczną wykonującą zlecenia międzynarodowe konieczne jest zapoznanie się z systemem zielonej karty. Czym jest Zielona Karta? W jaki sposób i gdzie można ją wykorzystać? W poniższym
18.12.2020
Czytaj więcej
Szkoda w transporcie zagranicznym
Właściciele i pracownicy firm transportowych muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Jednym z nich może być szkoda w transporcie zagranicznym. W takiej sytuacji sprawcą zdarzenia może być obcokrajowiec. W jaki
11.12.2020
Czytaj więcej
Zaniżone stawki za roboczogodziny za pracę warsztatu
W toku likwidacji szkody po wizycie rzeczoznawcy, który dokonał oględzin uszkodzonego pojazdu oczekujemy na kosztorys naprawy, z którego wynikać będzie całościowy koszt naprawy auta z uwzględnieniem między innymi stawek za
30.11.2020
Czytaj więcej
Zwrot kosztów parkingu
Często zapominamy, że naprawa samochodu po wypadku to nie jedyny koszt, który powinien pokryć ubezpieczyciel. Dochodzą do tego również wydatki związane z holowaniem auta i najmem pojazdu zastępczego, a także
Dowiedz się jaką kwotę uzyskamy bezpośrednio
dla Ciebie!